Hámorský náučný chodník
V dnešnej dobe lietame po svete a spoznávame históriu a kultúru cudzích krajín a mnohokrát nevieme, čo zaujímavé a obohacujúce sa nachádza v našom okolí.
Aj preto dňa 24. mája 2017 smerovali naše kroky do obce Zemplínske Hámre na vzdelávaciu exkurziu po Hámorskom náučnom chodníku za objavovaním histórie baníctva a železiarskej výroby vo Vihorlatských vrchoch.
Hámorský náučný chodník je dlhý 6,8 km, má 14 zastavení a prepája všetky obnovené pamiatky a historicky významné miesta v Zemplínskych Hámroch. Osadu Josefsthal na upätí Vihorlatských vrchov založil začiatkom 19.storočia podnikateľ Jozef Rholl. Jej vznik bol spätý s ťažbou železnej rudy, ktorá na tomto území prebiehala už oveľa skôr, a to povrchovým spôsobom na pingových poliach.
V osade Josefshal bol vybudovaný i dômyselný systém vodných kanálov, ktoré zabezpečovali prevádzku až piatich hámrov. Postupne pribúdali ďalšie objekty - vysoká pec, garbiareň na spracovanie koží, zlievareň, vodná píla. Ďalšími zastávkami je hámor s vodným náhonom, milier, banská štôlňa a úzkokoľajná železnička. Náučný chodník dostal svoju dnešnú podobu vďaka rekonštrukcii zo švajčiarskych fondov.
V obecnom múzeu
Model vysokej pece
Exkurziou po Hámorskom náučnom chodníku nás sprevádzala Ing. Zuzana Burdová, ktorá nám veľmi pútavo a zaujímavo odprezentovala históriu baníctva a železiarskej výroby v osade Josefsthal, ďakujeme.
Naša vďaka patrí aj garantke tohto vydareného podujatia Valérii Horaničovej.
Text: Silvia Cukrovaná
Foto: Eva Sninská (viac vo fotogalérii)